Amerika Dil Okulları RehberiKuzey Amerika’da, lisan öğrenimi ve yüksek eğitim yapmak isteyenlere kılavuz olarak hazırlanan bu dosyada dil okulları, lisans eğitimi (undergraduate), master (MS) ve doktora (Ph.D.) için gerekli bütün başvuru evrakları, başvuruların nereye, ne zaman, nasıl ve kimlere yapılması, işlem sırasına göre adım adım izah edilmeye çalışılmıştır. Bu kılavuz, her ne kadar geniş kapsamlı hazırlanmaya çalışılmış olsa da istisnalar söz konusudur. Bu gibi durumlarda sorularrınızı kılavuz sonunda belirtilen e-mail adresiyle gönderin.

Lisan problemini halleden biri için Amerika’daki birçok okuldan araştırma (Research) veya öğretim (Teaching) asistanlıkları bulmak çok kolaydır. Bu kılavuzun hazırlanmasındaki esas amaç; Amerika’daki master ve doktora programlarındaki bu asistanlıkların nasıl alınabileceğini göstermek, bunun için gerekli evrakların hazırlanmasina yardımcı olmak. Bunu gerçekleştirmek için bu kılavuzda bahsedilen hususlara dikkat edilmesi gerekir. Unutulmaması en önemli husus şudur ki; Ögrencinin sadece bir puanına (GPA, TOEFL veya GRE) bakarak akseptans verilmemektedir. Hazırlanacak başvuru paketinin tamamı çok önemlidir. Bazıkişilerin not ortalaması düşük olabilir; fakat TOEFL veya GRE puanı yüksektir, kabul alır. Bazılarının da İngilizce puanları düşüktür; ama okul dışı faaliyetlerde çok etkilidir ya da hocalardan çok iyi referanslar bulabilir. Bütün başvuru evrakları bir araya getirilip başvuru gerçekleştirilmelidir.

Her öğrencin iyi bir okula girme hedefi olmakla birlikte, bazılarının puanları iyi okullara yetmeyebilir. Bu durumda, orta halli okullara master için başvurular yapılmalı ve asistanlıklar alınmalı, daha sonra, Amerika’ya geldikten sonra doktora için başka iyi okullara gidilmeli. Yani, kışacası, orta halli okulları Amerika’ya gelmek için atlama taşi olarak kullanmalı.

Başvuru paketi çok parlak olmayan ögrencilere üniversiteler akseptans verir; fakat asistanlık vermeyebilir. Çünkü bölüm, öğrencinin başarıp başaramayacağından emin değildir. Hocalar sizi tanımadığı için asistanlık vermede tereddüt edebilir; fakat bir dönem başarınızı ispat ettikten sonra asistanlık bulmanız kolaydır. Böyle durumda ögrenci mutlaka ne yapıp etmeli, ilk dönem için gerekli ücreti tamamlayıp Amerika’ya gelmeli. İkinci dönem büyük ihtimalle öğrenciye asistanlık verilir. Özellikle sayısal branşlarda bu şekilde bir uygulama yaygındır. Birçok arkadaşımız bu şekilde ilk dönem ödemesi gereken tutarı ödeyip okumakta, ikinci dönemde asistanlığa başvurmaktadır. Elbette ilk dönemki not durumunuz iyi olmalıdır. Türkiye’den mezun olmuş ve İngilizceyi halletmiş her öğrenci rahatlıkla Amerika’da başarır (Bu, tecrübeyle sabittir). Hele doktoraya kabul alan birine mutlaka asistanlık kadrosu verirler.

Amerika’da eğitim için gerekli vizenin adı F-1’dir. Bu vizeye başvurabilmek için de Amerika’daki herhangi bir okuldan (lisan okulu, Üniversite, etc.) I-20 belgesi alınmalıdır. Burslu oğrenciler (YÖK, MEB vb.) için İstenen ise J-1 vizesidir. Bunun için alınacak belge de IAP-66’dir. I-20 Belgesi, (evraklar tamam ise) okullardan bir-iki gün içinde temin edilebilir. Burslu oğrenciler için gerekli IAP-66 belgesinin temini bir hafta kadar sürebilir. Bunun sebebi, bazıokulların bu belgenin hazırlanması için göçmenler bürosuyla (INS=Immigration and Naturalization Servise) irtibat kurmak zorunda olmasıdır.

Bize Sorun »

Lutfen mesajinizin anlasilir olmasina ozen gosteriniz.