Dil OkullarıDİL OKULLARI

Eğitim için Amerika’ya gelmenin en kolay yolu, lisan okulları vasıtasıyla olmaktadır. Lisan eğitimindeki amaç, en kışa zamanda master ve doktora için gerekli TOEFL ve GRE sınavlarını geçmektir (Bu sınavların muhteviyatı, ileriki bölümlerde izah edilmi.tir.). Bu sınavları almamiş olanlar veya orta seviyede İngilizce bilenler için lisan okuluna gitmek kaçınılmazdır. Çünkü lisan okulları buradaki eğitim sistemine bir basamak teşkil eder. Böyle olmakla birlikte, birçok lisan okulundaki ders programları TOEFL ve GRE’ye yönelik değildir. Okullarda genelde “comprehensive” denilen çok kapsamlı bir eğitim vardır. Bu eğitimde gramer, kelime, okuma- anlama, yazma ve konuşma dersleri verilmektedir.

Bu program, yeni başlayanlar için oldukça faydalıdır. Comprehensive programla İngilizcesini belli bir seviyeye getiren öğrenci, bir an önce ucuz bir lisan okuluna geçmelidir. Zira, comprehensive programlar oldukça vakit almakla birlikte, pahalıdır. Hedef TOEFL ve GRE olduğundan öğrenci kendini hazır hissettiği an, bu sınavlara calışmalıdır. Şayet mümkünse gramer ve kelime konuları, Amerika’ya gelinmeden önce çok ciddi bir şekilde gözden geçirilmelidir. Böyle bir ön çalışma, öğrencinin, Amerika’ya geldiğinde yüksek kura girmesine vesile olabilir. Bu da bir dönemlik para tasarrufudur. Birçok arkadaşın ortak kanaati şudur ki; Türkiye’de verilen gramer dersleri çok daha iyi ve seviyeli geçmektedir.

Lisan okulları, okullara göre farklılık arz etmekle beraber, genelde dönemlik (14 hafta=3.5 ay) olup çeşitli kurlardan (5 veya 6 kur) ibarettir. Öğrenciler, dönem başında seviye tespit sınavına tabi tutulup kurlara yerleştirilirler. Orta seviyede İngilizce bilen biri, 6 ile 9 aylık bir sürede TOEFL’ı geçebilir. Bu süre elbette öğrencinin çalışma performansına bağlıdır.

Okul ücretleri genelde $500-600 civarında olup, bazı okullarda bu ücrete sağlık sigortası ve sosyal aktiviteler dahildir.

Sorular »

  1. rusca kurslarınız 1 ayıık fiyatlarını ve özel ders fiyatlarını bilmek istiyorum.hocalarınız rus mu?teşekkürler

Bize Sorun »

Lutfen mesajinizin anlasilir olmasina ozen gosteriniz.