İngilizce Kelime Bilginizi Geliştirmek İçin Bazı ÖnerilerİNGİLİZCE KELİME BİLGİNİZİ GELİŞTİRMEK İÇİN BAZI ÖNERİLER

 

İngilizce öğrenirken karşılaşacağınız en önemli noktalardan biri de kelime bilginizi geliştirmenizdir. İngilizce’de 700,000 i aşkın kelime bulunmaktadır ve bu kelimelerin büyük bir kısmını, ana dili İngilizce olan kişiler bile bilmemektedir. Siz de ilk olarak kendi önceliklerinizi belirleyin ve hangi kelimeleri öğrenmeniz gerektiğini saptayın. Dersler sırasında size verilecek olan kelime listeleri işinizi biraz daha kolaylaştıracaktır. Kelime bilginizi ve kullanım alanlarınızı geliştirmek için

 

 1. KİŞİSEL KELİME LİSTENİZİ OLUŞTURUN. Bunlar, öğrenmeniz gereken kelimeler yanında, sizin de İngilizce konuşurken ya da yazarken kullanmak isteyeceğiniz kelimeler olmalı. Her gün bir ya da iki kelimeyi sadece kendiniz öğrenmek istediğiniz için bu listeye ekleyin ve öğrenin. Bunun için İngilizce okurken ya da dinlerken tetikte olun ve kullanmak isteyeceğiniz kelimeleri belirleyin. İngilizce kitap ve gazete okuyun.

 

  • Anlamını bilmediğiniz bir kelime ile sık sık karşılaşıyorsanız, bu kelime ile daha sonra da karşılaşma olasılığınız yüksektir. Bu gibi kelimeleri küçük bir deftere not alın ve daha sonra anlamlarına bakın.
  • Sürekli kullandığınız, sadece size ait bir sözlük edinin. Her yeni kelimeye baktığınızda, bu kelimeyi sözlüğe işaretleyin ve sözlüğün kenarına bu kelimeye neden baktığınızı not alın. Bunu sürekli yaptığınızda, sözlüğünüz kendi notlarınızla dolacaktır. Sonra sözlüğü gözden geçirip, en çok baktığınız kelimeleri, kendi kelime listenize ekleyin.
  • Eğer size öğrenmeniz için bir kelime listesi verilirse bunu da kişiselleştirin. Listeyi inceleyip, bildiğiniz ve bilmediğiniz kelimeleri ayrı ayrı işaretleyin.

 

 1. HER GÜN BİRKAÇ YENİ KELİME KULLANIN.
 • Not kartı kullanmayı alışkanlık haline getirin. Not kartlarının bir yüzüne kelimeyi, ve kelimenin geçtiği bir cümleyi yazın. Arka tarafına da kelimenin Türkçe karşılığını ve bu kelimeyi içinde kullandığınız kendi cümlenizi yazın. Kartlarınız biriktikçe, zaman zaman gözden geçirip, kelimeleri hatırlayıp hatırlamadığınıza bakın.
 • Kelimeyi tüm duyularınızla öğrenin. Okuyun, dinleyin, yazın, söyleyin.
 • Yazarken ve konuşurken yeni kelimeler kullanın. İlk bir kaç sefer doğru kullanıp kullanmadığınızdan emin olmasanız bile, bu kelimeleri kullanın.

 

 1. ANLAMINI TAM OLARAK BİLMEDİĞİNİZ KELİMEYİ TAHMİN ETMEYE ÇALIŞIN.

Kelimenin anlamını bilmesenizde, bazı özelliklerine bakarak onu tahmin etmeye çalışın.

 • Bilmediğiniz bir kelime ile karşılaştığınızda, bildiğiniz bir kelime ile benzerliği olup olmadığına bakın.
 • İngilizce kelimeler Latin, Yunan ve diğer Anglo Sakson kök ve eklerden oluşur. Bu yüzden kelimenin köklerine ve eklerine bakarak anlamını tahmin edebilirsiniz.
 • Cümle içindeki anlamlara ve ip uçlarına bakarak da bilmediğiniz bir kelimeyi tahmin edebilirsiniz. Bilmediğiniz bu kelime, daha sonra parçada kullanılan ve sizin bildiğiniz bir kelime ile aynı anlama geliyor olabilir. Cümlede ya da paragrafta, kelimeyi açıklayan ya da çağrıştıran örnekler verilmiş olabilir, bunlara bakın. Daha sonraki cümlelerde kelimenin zıt anlamlısı verilmiş olabilir bu kelimelere dikkat etmeye çalışın.

Bize Sorun »

Lutfen mesajinizin anlasilir olmasina ozen gosteriniz.