İNGİLİZCE OKUMA VE YAZMAİNGİLİZCE OKUMA VE YAZMA

 

Okuma ve yazma, analitik becerilerdir. Eğer detaylara önem veren, mantıksal biriyseniz, okuma ve yazma alanlarında özellikle iyi olabilirsiniz. Ama her koşulda, kendinizi detaylara dikkat etme konusunda eğitebilir ve bu alanlarda geliştirebilirsiniz. Aşağıda, okuma ve yazma becerisi için, bazı genel ipuçlarını bulabilirsiniz.

İNGİLİZCE OKUMA

  • Önce size verilen okuma ödevindeki, kelime listesini okuyun. Sonra soruları okuyun. Daha sonra, okumanız istenen parçayı, 2 ya da 3 kez, tamamını anlamaya çalışarak, tahmin yürüterek okuyun. Kelime kelime tercüme yapmaktan kaçının.

 

  • Yeni kelimeleri ayırıp onları ayrıca çalışın. Okuduğunuz parçada, satır aralarına, bilmediğiniz kelimelerin Türkçe karşılıklarını yazmayın. Yeni öğrendiğiniz kelimeleri ayrı not kartlarına yazıp, bu kartları yanınızda taşıyın. Bu kartları değişik zamanlarda çıkarıp göz atın. Kelimelerin anlamlarını tam olarak öğrenip, otomatikleşinceye kadar buna devam edin.

 

 İNGİLİZCE YAZMA

  • Detaylara dikkat edin. Kelimelerin yazılışına, harf sırasına dikkat edin. Harf harf değişik kelime yapılarını karşılaştırın, tekil, çoğul, geniş zaman, geçmiş zaman vb. Düzensiz fiilleri ezberleyin.

 

  • Hecelemeyi geliştirmek için bir arkadaşınızla birlikte çalışın. Arkadaşınızdan, size 10 kelimeyi okumasını isteyin. O okurken siz bu kelimeleri bir kağıda yazın. Sonra arkadaşınız, bu kelimeleri harf harf okurken siz de bunları yazdığınız kağıttan kontrol edin.

 

  • Yeni okuduğunuz bir hikayeyi, sözlüğe bakmadan, kendi basit cümleleriniz ve kelimelerinizle yeniden yazın.

Bize Sorun »

Lutfen mesajinizin anlasilir olmasina ozen gosteriniz.